Czy podczas przeziębienia, grypy można ćwiczyć ?


Myślę, że to dobre pytanie, które warto sobie zadać w czasie przeziębienia czy grypy, kiedy warto ćwiczyć, żeby nie pogorszyć swojego zdrowia. Ciągle słyszę, ze coraz więcej ludzi jest chorych, mnie samą dopadła grypa, teraz angina, wysoka gorączka i znowu przerwa od intensywnych treningów. 


CZY PODCZAS PRZEZIĘBIENIA MOŻNA ĆWICZYĆ ?
Jeśli ktoś regularnie uprawia sport podczas przeziębienia może pozwolić sobie na lekkie wyciszające treningi np. joga, ćwiczenia rozciągające, jednak należy pamiętać, żeby zbytnio nie forsować organizmu. Jednak dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, podczas przeziębienia powinny sobie odpuścić trening, ćwiczenia zalecane są po powrocie do zdrowia. 

Jeśli zdecydujemy się na trening podczas przeziębienia należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, po skończonym treningu odpocząć i pozwolić organizmowi zregenerować się. Pamiętajcie, że jeśli podczas ćwiczeń poczujecie się gorzej odpuście ! Zdrowie jest najważniejsze. Jednak warto wiedzieć, że umiarkowany wysiłek podczas przeziębienia może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia, ponieważ podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny, które poprawiają samopoczucie, a podniesienie temperatury ciała zwiększa chęci organizmy do wali z drobnoustrojami.


CZY PODCZAS GRYPY MOŻNA ĆWICZYĆ ?
Grypie towarzyszy wysoka gorączka, organizm jest bardziej osłabiony niż podczas przeziębienia, dlatego lepiej odpuścić sobie treningi i nie robić nic na siłę. Wysiłek fizyczny obciąża osłabiony organizm, skutkiem tego może być pogorszenie stanu zdrowia, a chyba zależy nam na szybkim powrocie do zdrowia i aktywności fizycznej, więc lepiej na czas choroby odpuścić sobie i wypoczywać. 

Należy także pamiętać, że po chorobie nie powinniśmy od razu wracać do ćwiczeń i od razu zaczynać bardzo intensywnie. Najlepiej dla naszego zdrowia będzie jeśli stopniowo będziemy zwiększać intensywność i wracać do ćwiczeń. 

Ciekawostką jest to, że osoby regularnie uprawiające sport rzadziej mają do czynienia z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.


Podsumowując lepiej wypocząć podczas choroby, dobrze się wypocić i poleniuchować, niż katować się ćwiczeniami, co może być związane z negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia. Także gdy organizm jest osłabiony nasze treningi nie będę, aż tak wydajne i efektywne, w porównaniu z treningami gdy jesteśmy zdrowi. 

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny temat na obecny czas mnóstwa zachorowań!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. moim zdaniem przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do lekkich ćwiczeń, szczególnie jeżeli na co dzień jesteśmy aktywni. bo żeby ktoś zaczynał treningi akurat wtedy, kiedy złapie go infekcja to nie słyszałam ;) pytanie stawiają raczej ci, którzy ćwiczą.

  inna sprawa, że nawet lekka infekcja może nas pozbawić energii. i wtedy lepiej nic na siłę. ja jakiś czas temu byłam przeziębiona i trening to było ostatnie na co miałam ochotę.

  uważam, że można ćwiczyć z umiarem, ale na pewno nie należy się do tego zmuszać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecamy szkolenia pracownicze firmy www.qualityguide.pl – mają bardzo dobrą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 4. super wpis, chętnie poczytam więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 ZDROWO I SPORTOWO , Blogger